Wycieczka rodzinna – atrakcje Berlina dla dzieci i dorosłych

W lipcu 2016 wraz ze swoim 11 – letnim synem Tomkiem wybraliśmy się na 3 dniową wycieczkę do Berlina. Stolicę Niemiec odwiedzaliśmy już kilkakrotnie, ale były to pobyty kilkugodzinne, podczas których skupialiśmy się raczej na tych najpopularniejszych miejscach, które są wizytówką miasta. Tym razem postanowiłam przyjechać do Berlina na kilka dni, żeby sprawdzić,  jakie atrakcje miasto oferuje najmłodszym turystom. Program wycieczki układałam wspólnie z synem, ponieważ chciałam, żeby ta wycieczka była jak najbardziej dostosowana do jego zainteresowań. Ilość atrakcji, jakie Berlin oferuje dzieciom jak tak duża, że naprawdę ciężko było wybrać te wg nas najciekawsze.

Czy Berlin okazał się  miastem przyjaznym dla rodzin z dziećmi, czy atrakcje Berlina dla dzieci były warte zobaczenia i spełniły oczekiwania mojego dziecka, czy warto poznać Berlin bliżej czy wystarczy tylko szybki spacer szlakiem najważniejszych atrakcji  podczas jednodniowej wycieczki? Myślę, że będziecie mogli sami sobie odpowiedzieć na te pytania po przeczytaniu mojej relacji.

Dzień 1

czwartek, 14 lipca 2016
czwartek, 14 lipca 2016

Pierwszym punktem naszego pobytu w Berlinie było miejsce, które wcale nie znajduje się na liście Top 10, ale ze względu na to, że wycieczka była przygotowana głównie pod potrzeby dziecka, nie mogłam tej atrakcji nie wziąć pod uwagę!

RITTER SPORT Bunte SchokoWelt

IMG_7897

ZAKUPY  W SKLEPIE FIRMOWYM

Czekoladowy świat Ritter Sport to miejsce, które przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, pokochają je wszyscy miłośnicy czekolady. Tutaj można kupić czekolady znanej firmy Ritter (czekolady o charakterystycznej kwadratowej tabliczce). Od ilości rodzajów i smaków może się naprawdę zakręcić w głowie i stwierdzam, że ciężko się opanować przy robieniu zakupów. Każdego smaku chciałoby się spróbować. Zmęczonym zakupami rodzicom polecam małą kawiarenkę, w której można delektować się filiżanką aromatycznej kawy czy czekolady. Ale główną atrakcją tego miejsca są warsztaty robienia czekolady!

WARSZTATY ROBIENIA CZEKOLADY

Na warsztaty trzeba  zapisać się wcześniej, ja to zrobiłam kilka dni przed wyjazdem. W momencie zgłoszenia należy od razu uiścić wpłatę w wysokości 10 eur/os. Grupy są małe – 16 osobowe, przez co ilość wolnych terminów nie jest duża. Dlatego też dobra rada – wizytę w Ritter Sport trzeba zaplanować kilka dni wcześniej. Zgłaszamy tylko dziecko i za nie płacimy! Dziecko zostawiamy pod opieką prowadzących zajęcia, ale można uzgodnić z personelem i pozostać razem z dzieckiem pełniąc rolę tłumacza. Zajęcia prowadzone są jednocześnie w j. niemieckim i j. angielskim. Warsztaty podzielone są na 2 części: I część teoretyczna, natomiast część II to zajęcia praktyczne. W części I omawawiany jest proces produkcji czekolady –  od zbiorów owoców kakaowca, po pakowanie czekolady i dystrybucję do sieci sklepów na całym świecie. Ciekawostką był owoc kakaowca, który mogliśmy spróbować. Smakował bardzo podobnie jak czekolada o wysokiej zawartości kakao. W końcu przyszedł czas na praktykę, dzieci przeszły do drugiego pomieszczenia, gdzie miały za zadanie zrobienie tabliczki czekolady z wykorzystaniem dodatków wybranych przez siebie. Tomasz wybrał suszone truskawki, strzelające kuleczki oraz pianki mashmallow. W przypadku części praktycznej znajomość języka nie była już najważniejsza  i dzieci radziły sobie doskonale! Podczas gdy tabliczki twardniały w lodówce dzieci musiały wykonać zaprojektowane przez siebie opakowanie na czekolady. U nas oczywiście była „wystrzałowa” truskawka! Na koniec każdy uczestnik otrzymał w prezencie dwie samodzielnie „wyprodukowane” czekolady.

Lokalizacja: Berlin, Französische Strasse 24

Dojazd: U-Bahn- linia metra U6, stacja- Französische Strasse

Strona internetowa: http://www.ritter-sport.de/de/index.html

Czas zwiedzania: ok. 2 godziny (warsztaty + zakupy w sklepie firmowym)

Nasze rady:

  • Na miejsce musisz przybyć kwadrans przed rozpoczęciem zajęć. Trzeba mieć ze sobą wydrukowany mail potwierdzający przyjęcie zgłoszenia.
  • Pamiętaj, że niektóre składniki użyte do produkcji czekolady oraz słodkie dodatki (orzechy, suszone owoce, żelki, pianki),  które dzieci będą wykorzystywały do przygotowania własnej tabliczki czekolady mogą zawierać alergeny. Zwróć na to uwagę, jeśli twoje dziecko jest alergikiem.
  • Część teoretyczna warsztatów wymaga znajomości języka angielskiego lub niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Jednak jeśli językowo Ty czy Twoje dziecko sobie nie radzicie, to proces produkcji czekolady omawiany jest również w oparciu o fotografie.
  • Jeśli nie uda Wam się wcześniej wykupić udziału w warsztatach, to po prostu wpadnijcie z dziećmi na zakupy, no bo któż nie kocha czekolady!

Nasze wrażenia:

Miejsce super dla dzieci! W Polsce nie spotkałam się z tego rodzaju warsztatami, atrakcja dość oryginalna no i smaczna. Tomasz był bardzo zadowolony i dumy ze swoich własnoręcznie wyprodukowanych czekolad. Atrakcja idealna nie niepogodę lub jako słodki przerywnik w zwiedzaniu miasta.


REICHSTAG – SIEDZIBA NIEMIECKIEGO PARLAMENTU

IMG_8125Kolejnym puntem pierwszego dnia pobytu w Belinie był Reichstag, a konkretnie taras widokowy. Jest to idealna propozycja dla tych, którzy chcą zobaczyć panoramę miasta. Zwykle oprócz wejścia na taras widokowy jest możliwość wejścia do kopuły, która stanowi wizytówkę miasta i jest licznie odwiedzana przez turystów. Niestety w czasie, kiedy byliśmy w Berlinie wyjątkowo wejście do kopuły było w remoncie i mogliśmy tylko podziwiać miasto z tarasu widokowego Reichstagu.

Lokalizacja: Berlin, Platz der Republik 1

Dojazd: U-Bahn-  linia metra U55, stacja – Bundestag lub S-Bahn S2, S1 – stacja- Brandenburger Tor

Czas zwiedzania: ok. 1 godziny (oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji)

Nasze rady:

  • Żeby udać się do Reichstagu musisz wcześniej dokonać rezerwacji on-line i wybrać wolny termin oraz godzinę. Trzeba pamiętać, że jest to miejsce bardzo popularne wśród turystów, wiec rezerwacji trzeba dokonać z dużym wyprzedzeniem.

Rejestracja on-line:https://visite.bundestag.de/BAPWeb/pages/createBookingRequest.jsf?lang=en

  • Przed wejściem do gmachu trzeba najpierw udać się do punktu kontroli. Musisz mieć ze sobą wydrukowaną kartę potwierdzającą przyjęcie rezerwacji na dany termin i godzinę oraz z ważne dokumenty tożsamości (dowód lub paszport).
  • Zwiedzania tarasu widokowego i kopuły w  Reichstagu jest możliwe codziennie, w godzinach 8.00-24.00 (ostatnie wejście o 22.00). Jeśli więc dysponujesz czasem możesz zarezerwować dwie wizyty – w ciągu dnia oraz wieczorem. Wrażenia na pewno będą zupełnie inne!

Nasze wrażenia:

Piękny widok na Berlin, za który nie musieliśmy nic płacić!

 

Dzień 2

piątek, 15 lipca 2016
piątek, 15 lipca 2016

WYSPA MUZEALNA (MUSEUMINSEL)

WIZYTA W NEUES MUSEUM I PERGAMON MUSEUM

IMG_8275Nasz kolejny dzień rozpoczął się dość wcześnie. Po obfitym śniadaniu w hotelu pojechaliśmy na Wyspę Muzealną. W planach było przede wszystkim muzeum Neues Musem, które Tomasz wybrał sobie z racji zainteresowań starożytnym Egiptem. Dzięki karcie Berlin WelcomeCard (więcej informacji o karcie znajdziecie na końcu postu) mieliśmy możliwość wejścia do wszystkich muzeów znajdujących się na Wyspie w gratisie. W Neues Museum  można podziwiać eksponaty sztuki egipskiej,  a także zbiory archeologiczne z czasów prehistorycznych, starożytnych i wczesnego średniowiecza. Absolutnym hitem jest słynne popiersie egipskiej królowej Nefretete z 1340 r. p.n.e., które znajduje się w specjalnej sali objętej zakazem fotografowania i filmowania. Piękno oraz idealny stan figury robi wrażenie na każdym oglądającym. Patrząc na Nefretete ma się wrażenie, że patrzy się na żywą osobę.

Po kilku godzinach wyszliśmy z Neues Museum, Tomasz nieco zmęczony nie miał ochoty na więcej, jednak namówiłam go, żebyśmy chociaż “na chwilę” wstąpili do Muzeum Pergamońskiego, które jest perełką na Muzealnej Wyspie. Długa kolejka do wejścia świadczyła o tym, że turyści przyjeżdżający do Berlina z całego świata właśnie Pargamon wybierają najchętniej. Udało nam się w końcu wejść po kilkudziesięciominutowym oczekiwaniu i oto naszym oczom ukazał się niezwykle barwny świat sztuki islamskiej, następnie trafiliśmy do świata starożytnej Grecji oraz do  Muzeum Azji Przedniej, gdzie podziwialiśmy eksponaty związane ze sztuką sumeryjską, babilońską oraz asyryjską.

Lokalizacja: Bodestraße

U-Bahn: linia metra U6, stacja: Friedrichstraße lub S-Bahn S1, S2, S25- stacja: Friedrichstraße, S5, S7, S75 stacja: Hackescher Markt

Strona muzeum:

Neues Museum: http://www.smb.museum/museen-und-einrichtungen/neues-museum/home.html

Pergamon: http://www.smb.museum/museen-und-einrichtungen/pergamonmuseum/home.html

Czas zwiedzania: min. 3-4 godzin na jedno muzeum (oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji)

Nasze rady:

  • Muzea są duże, więc nie należy planować na jeden dzień zbyt dużo
  • Jeśli wybierasz się z dzieckiem do muzeum, wybierz tylko jedno. Duża ilość sal i eksponatów jest nieco męcząca dla dzieci
  • W muzeum można wypożyczyć audio – przewodnik, niestety ja otrzymałam tylko do wyboru  j. niemiecki i  angielski
  • Wszystkie większe rzeczy, jak plecaki, torby należy zostawić w specjalnych szafkach. Do muzeum wchodzimy bez bagażu.
  • W muzeum jest zakaz korzystania z telefonów komórkowych w niektórych salach. Uważaj, bo ochrona zwraca na to szczególną uwagę.
  • W salach muzealnych nie można jeść ani pić.
  • Jeśli nie posiadasz karty Berlin WelcomeCard z opcją biletów obejmujących wstęp do muzeum Wyspy Muzealnej to warto wcześniej zamówić bilety on-line przez Internet. Nie musisz wówczas stać w kolejce do kasy.

Nasze wrażenia:

  • Muzea Wyspy Muzealnej powinien obowiązkowo każdy odwiedzić chociaż raz w życiu. Skrywają one prawdziwe skarby kultur minionych epok.
  • Niezwykła lekcja historii dla dzieci klas 4-6 oraz gimnazjów.
  • Dla mnie absolutny hit atrakcji Berlina, na pewno tam wrócę, bo kilkugodzinna wizyta to zdecydowanie za mało.


LEGOLAND DISCOVERY CENTRE

IMG_8402Nadszedł w końcu długo wyczekiwany przez Tomasza moment, czyli popołudniowa wizyta Lego Discovery Centre. To już nasza trzecia wizyta w tym miejscu, bo jak przystało na wielkiego fana LEGO takie miejsca można odwiedzać bez końca. Miliony klocków i kilkaset niesamowitych budowli spodoba się chyba każdemu.

Po wejściu do obiektu od razu wchodzimy na salę LEGO MINILAND, gdzie można obaczyć największe atrakcje Berlina zrobione z klocków. Wystawa jest dynamiczna – jeżdżą pociągi, S-Bahn, funkcjonuje lotnisko, odbywa się koncert, nawet runie mur. Widzimy (i słyszymy) miasto w dzień oraz w nocy. Jest to doskonałe podsumowanie tego, co do tej pory widzieliśmy w mieście. Następnie przechodzimy do sali, w której są budowle tematyczne, np. Star Wars. Niezwykle ciekawym miejscem jest Fabryka LEGO, gdzie w przystępny sposób można zobaczyć, jak produkowane są klocki. Proces produkcji omawia animator, w j. niemieckim i angielskim.

O każdej pełnej godzinie rozpoczynają się warsztaty budowania z klocków. Prowadzone są przez animatora w j. niemieckim i angielskim. Jednak w tym przypadku znajomość języków jest zbędna. Złożoną figurkę można kupić za ok. 4 eur. (będzie do odbioru przy kasie, w sklepiku LEGO). Nowością jest dział  SPACE MISSION, gdzie można być świadkiem lotu rakiety w kosmos.

Atrakcji w LEGOLAND DISCOVERY CENTRE jest więcej, każde dziecko znajdzie to coś dla siebie.

Lokalizacja: Potsdamer Straße 4

U-Bahn: linia metra U2, S-Bahn: S2, S1, stacja: Potsdamer Platz

https://www.legolanddiscoverycentre.de/berlin/pl/

Czas zwiedzania: 3-4 godzin (oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji)

Nasze rady:

  • mając kartę Berlin WelcomeCard otrzymujesz zniżkę na zakup biletów
  • bilety możesz również kupić on-line, tutaj
  • cena biletów uzależniona jest od godziny wejścia, od 16.00 jest najtaniej
  • na terenie obiektu nie można spożywać własnego jedzenia i picia, na miejscu jest bar
  • plecaki i kurtki można schować do specjalnych szafek (potrzebna będzie moneta 1 eur)
  • każde dziecko musi być pod opieką rodzica
  • przy wyjściu jest sklepik firmowy, oprócz zestawów klocków możesz zakupić pamiątkowy klocek z wygrawerowanym imieniem
  • jak wyjdziesz z obiektu warto udać się choćby na chwilę do Sony Centre – nowoczesnego kompleksu budynków wykonanych przez firmę SONY. Są tam sklepy, restauracje, wielobarwna fontanna. Szczególnie wieczorem kompleks wygląda niesamowicie, kiedy mieni się różnokolorowymi światłami.

Nasze wrażenia:

  • doskonała zabawa dla prawdziwych fanów klocków LEGO
  • Berlin zbudowany z klocków LEGO zrobił na mnie niesamowite wrażenie
  • numer jeden dla Tomasza, miejsce to odwiedził już trzeci raz i jeszcze mu się nie znudziło!

SONY CENTER, PANORAMAPUNKT

Po wyjściu z Legoland Discovery Center poszliśmy jeszcze do Sony Center (tuż obok). Jest to bardzo nowoczesny kompleks biurowo – handlowy, które robi wrażenie zarówno na dzieciach, jak i dorosłych. Warto się tam wybrać również wieczorem, kiedy ilość kolorowych świateł i podświetlana fontanna może przyprawić o zawrót głowy.

Skorzystaliśmy jeszcze z możliwości wjazdu na punkt widokowy Panoramapunkt, żeby obejrzeć panoramę miasta z nieco innej perspektywy. Atrakcją tego miejsca jest fakt, że jechaliśmy najszybszą windą w Europie, która zawiozła nas w czasie 20 sekund na wysokość 90 m.

Uwaga, ostatni wjazd jest o 19.30, więc nie ma szansy obejrzenia w sezonie letnim panoramy Berlina nocą. Mając kartę BerlinWelcome Card kupisz bilety wstępu ze zniżką.

Na koniec dnia jeszcze krótki spacer w okolicach Potsdamer Platz i powrót do hotelu na nocleg. To był dzień pełen atrakcji.


 

Dzień 3

sobota, 16 lipca 2016
sobota, 16 lipca 2016

MUZEUM TECHNIKI, CENTRUM NAUKI SPECTRUM

IMG_8600Ostatni dzień naszego pobytu zaplanowaliśmy na Muzeum Techniki oraz Muzeum Historii Naturalnej. Jednak rzeczywistość zweryfikowała nasze plany i okazało się, że nie uda nam się odwiedzić tych miejsc w jednym dniu, tym bardziej, że o 18.00 mieliśmy pociąg do Szczecina. Zdecydowaliśmy się więc zostać dłużej w Muzeum Techniki, a drugie muzeum odłożyliśmy na inną okazję. W Muzeum Techniki można prześledzić historię rozwoju niemalże każdej branży związanej z techniką. Niezwykłe ciekawymi wystawami są te związane z transportem: kolej, lotnictwo, żegluga, motoryzacja. Dodatkowo można przenieść się w świat fotografii, energetyki, przemysłu farmaceutycznego, papierniczego, filmowego, tekstylnego,  poznać historię warzenia piwa czy ewolucję komputera. Wiele eksponatów można dotknąć, zobaczyć jak są zbudowane czy nawet znaleźć się pod spodem (np. lokomotywy). Muzeum zaciekawi przede wszystkim chłopców (tych małych i dużych! ), ale dziewczyny też nie będą się nudziły. Atrakcji jest tak dużo, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Popołudnie spędziliśmy w Centrum Nauki Spectrum, które znajduje się tuż obok Muzeum Techniki. Spectrum to niezwykłe miejsce, w którym poprzez zabawę i eksperymenty można poznać i zrozumieć świat, który nas otacza. Chemia, fizyka nie będą tu miały przed nami tajemnic.

W tym samym budynku jest również oddział Muzeum Techniki – Wystawa Motoryzacji i Komunikacji Międzyludzkiej.

Lokalizacja: Trebbiner  Strasse 9

U-Bahn: linia metra U1, U2 – stacja Gleisdreieck oraz stcja Mockernbrucke – linia U1 i U7 , S-Bahn: S1, S2, S25 –  stacja Anhalter Bahnhof

Strona internetowa: http://www.sdtb.de/

Czas zwiedzania: w zależności czy zwiedzamy Muzeum Techniki + Muzeum Komunikacji + Spectrum – od kilku godzin do kilku dni! (oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji)

Nasze rady:

  • Tym razem również mogliśmy skorzystać z rabatu na bilety wstępu, który otrzymaliśmy dzięki Berlin WelcomeCard. Jeśli kupisz bilet w cenie normalnej wówczas na ten sam bilet możesz wejść do Muzeum Historii Naturalnej.
  • w Muzeum Techniki są zamykane szafki, w których schowasz większy bagaż czy zbędnę rzeczy.
  • Na terenie obiektu jest restauracja, w której możesz zjeść obiad lub coś słodkiego. Idealna sprawa, jeśli zamierzasz spędzić w muzeum cały dzień.
  • Na bilet z Muzeum Techniki wejdziesz również do Spectrum (sąsiedni budynek).
  • W poniedziałki muzeum jest nieczynne.
  • Jest możliwośc wypożycznia audioprzewodnika w j. polskim

Nasze wrażenia:

  • W Muzeum Techniki nikt nie będzie się nudził! Taka masa atrakcji zainteresuje każde dziecko, rodzice również znajdą coś dla siebie
  • Koniecznie do powtórzenia następnym razem – czujemy niedosyt, bo nie udało nam się na “spokojnie” obejrzeć całej wystawy
  • Spectrum i Muzeum Komunikacji jako “dodatek” do Muzeum Techniki – po prostu rewelacyjne. Spectrum stawia na doznania empiryczne, doskonała nauka poprzez zabawę.

Galeria zdjęć – Spectrum

Galeria zdjęć – Muzeum Techniki

Na koniec zapraszamy do galerii zdjęć, które przedstawiają najpopularniejsze zabytki, czy też elementy, kojarzące się ze stolicą Niemiec. Zobaczycie tu miejsca, które mijaliśmy podczas naszej wędrówki po mieście.

Zdjęcia i film Tomasza

Czas naszej wycieczki dobiega końca, trzeba się pożegnać ze stolicą Niemiec. Wiemy, że to dopiero początek naszych wojaży po Berlinie, jest tu tyle miejsc do zobaczenia, że w wolnym czasie przyjeżdżamy ponownie, żeby poznać inne atrakcje miasta. Berlin żegna nas słońcem i piękną pogodą (której nam trochę brakowało przez pierwsze dni pobytu).

Odjeżdżamy z dworca Hauptbahnof w kierunku Szczecina….

Ważne wskazówki na koniec:

Dokumenty

  • Jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę pamiętaj, żeby zabrać dokument tożsamości – dowód tymczasowy lub paszport. O swoich dokumentach również nie zapomnij!
  • Przed wyjazdem wyrób karty ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ
  • Warto wykupić polisę dla podróżnych, która pokryje min. koszty leczenia za granicą. Możesz skorzystać z naszej oferty, otrzymując jednocześnie 20 % rabatu na polisę. Szczegóły na stronie: http://www.crodea.pl/ubezpieczenia-podrozne/

Podróż do Berlina

  • Rozważcie wyjazd do Berlina pociągiem zamiast autem ze względu na problemy z parkingami oraz ograniczenia dla ruchu dla samochodów (w Berlinie obowiązuje strefa ochrony środowiska Umweltzone). Władze miasta stawiają na ograniczenie ruchu kołowego w mieście, zachęcając przy tym do korzystania z komunikacji miejskiej.
  • Pociągi do Szczecina, potem ze Szczecina do Berlina są świetnie skomunikowane oraz atrakcyjne cenowo. Bilet w jedną stronę normalny + ulgowy to koszt 17,50 eur, w tej cenie jest również bezpłatna komunikacja miejska w Berlinie (U-Bahn, S-Bahn oraz autobus). Dla grup (max. 5 os.) polecamy bilet Brandenburg – Berlin- Ticket za 29 eur. obejmujący miedzy innymi trasę Szczecin- Berlin – Szczecin. Bilet jest ważny 1 dzień, więc idealnie sprawdza się na jednodniowe, rodzinne wypady do Berlina. Dodatkowo na ten bilet podróżujesz po Berlinie wszystkimi środkami komunikacji miejskiej. Bilety w Szczecinie możesz kupić w kasie (zapłacisz wówczas w PLN) lub u konduktora w pociągu – zapłacisz wówczas 31 eur. Jeśli wracasz z Berlina w innym dniu to bilet powrotny możesz kupić w kasie biletowej w Szczecinie ze wskazaniem na konkretny dzień powrotu lub na każdym dworcu w Berlinie w specjalnych automatach kolei regionalnych VBB. W automatach zapłacisz gotówką  lub kartą.
  • Nie wszystkie pociągi ze Szczecina kursują bezpośrednio do Berlina. Są połączenia z przesiadką w Angermünde. Czas oczekiwania to zaledwie kilka minut. Pociągi są ze sobą skomunikowane.
  • Zwróć uwagę, że nie wszystkie pociągi dojeżdżają i odjeżdżają z dworca głównego w Berlinie (Berlin Hauptbahnhof), niektóre zaczynają lub kończą swój bieg w Berlin-Gesundbrunnen. Nie jest to żadnym problemem, ponieważ z tej stacji dojedziesz w każdy zakątek Berlina linią metra (U – Bahn) czy pociągu podmiejskiego (S-Bahn).
  • Rozkład jazdy pociągów regionalnych VBB znajdziesz tutaj:http://www.vbb.de/de/index.html
  • Schemat linii komunikacji miejskiej w Berlinie znajdziesz tutaj: http://www.s-bahn-berlin.de/pdf/VBB-Liniennetz.pdf

 


Berlin WelcomeCard

Wybierając się do Berlina warto kupić Berlin WelcomeCard.

Korzyści posiadania karty Berlin WelcomeCard:

  • otrzymujesz zniżki (od 25% do 50%)  na bilety wstępu do berlińskich atrakcji
  • podróżujesz komunikacją miejską bez dodatkowych opłat (pamiętaj, żeby przy okazji pierwszego przejazdu skasować kartę w środkach komunikacji miejskiej)
  • zjesz taniej posiłek w wybranych berlińskich restauracjach i kawiarniach
  • wszystkie dzieci do 6 roku życia oraz max. 3 dzieci do 14 roku życia korzystają z jednej karty osoby dorosłej, pod której opieką przebywają

Kartę możesz kupić min. w  punktach Informacji Turystycznej (jeden z nich znajduje się na Dworcu Głównym w Berlinie), a także przez Internet w zakupach on-line (więcej tutaj). W zależności do długości pobytu możesz wybrać kartę na 48 godzin, 72 godziny, 72 godziny + Wyspa Muzealna oraz karta 4, 5, 6-cio dniowa.

Strona, na której dowiesz się więcej o karcie: https://www.berlin-welcomecard.de/en

Polskojęzyczny portal, który doskonale przygotuje cię do wizyty i poznania atrakcji Berlina: http://www.visitberlin.de/pl

Dziękujemy organizacji visitBerlin za umożliwienie zwiedzania atrakcji Berlina z kartą Berlin WelcomeCard.

 

Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby zorganizować dla swojej rodziny taki wyjazd do Berlina, to  skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci zorganizować wycieczkę, a nawet (w przypadku kilkunastoosobowej grupy – np. 2-3 rodziny) możesz liczyć na miejscu na pomoc naszego pilota.