Burano to niewielka wyspa położona na Lagunie Weneckiej, ok. 11 km od Wenecji. Większość turystów odwiedzających ten region skupia się w zasadzie tylko na Wenecji, która jest oczywiście niekwestionowanym liderem. Jednak jeśli mamy więcej czasu warto zajrzeć na sąsiednie wysepki położone na Lagunie.
Przygotowując się do wyjazdu do Wenecji czytaliśmy również o atrakcjach całej Laguny. Wpadły nam wówczas w oko przepiękne, kolorowe zdjęcia z wyspy Burano. Postanowiliśmy, że czas przeznaczony na samą Wenecję podzielimy i zwiedzimy również tą bajkową wysepkę. Po przyjeździe na miejsce auto zostawiliśmy na parkingu Punta Sabbioni i tramwajem wodnym nr 12 popłynęliśmy najpierw na Burano, a potem do samej Wenecji.
Burano – historia w pigułce
Nazwa Burano pochodzi od tak zwanej „Porta Boreana”, ponieważ miasto znajduje się na północnym wschodzie, w kierunku, z którego wieje bora. Wyspę aktualnie zamieszkuje ok. 3 tys. ludzi, źródłem ich dochodu jest głównie turystyka. Kiedyś mieszkańcy Burano zajmowali się głównie rybołówstwem i rolnictwem, a sam region niestety do bogatych nie należał. Wszystko zmieniło się w XVI, kiedy kobiety z Burano zaczęły zajmować się koronkarstwem, a koronki wytwarzane przez Włoszki sprzedawano w całej Europie. Od tego momentu Burano bardzo się rozwinęło. W 1872 na wyspie otworzono szkołę koronkarstwa, którą zamknięto w XX w. W dawnej szkole znajduje się teraz Muzeum Koronki. Aktualnie koronki są wytwarzane przez małe pracownie, wyroby koronkarskie można kupić w lokalnych sklepikach i na straganach, jednak trzeba wiedzieć, że nie wszyscy sprzedają oryginalne produkty wytwarzane na wyspie.
Najbardziej charakterystyczną cechą architektoniczną wyspy są kolorowe domy. Ciekawostką jest to, że właściciel nie może bez zgody władz pomalować swojego domu. Oprócz zgody na samo pomalowanie właściciel musi dostać pozwolenie na dany kolor. Dąży się do tego, żeby w miarę możliwości kolory domów pozostały niepowtarzalne. Dlaczego domy na Burano są takie kolorowe? Mówi się, że kiedyś kiedy Burano było wioską rybacką, a na Lagunie Weneckiej były bardzo często były mgły, rybacy chcąc trafić do swoich domów malowali je na jaskrawe kolory. Kolory domów zostały do dziś i dzięki temu Burano określane jest jako jedno z 10 najbardziej kolorowych miast na świecie.
Oprócz jedynego placu na wyspie – Piazza Galuppi (gdzie możesz wypić kawę, odpocząć i kupić pamiątki) warto pójść na Tre Ponti – drewniany most, z którego jest najpiękniejszy widok na kanał i kolorowe domy. Ten most w rzeczywistości łączy trzy kanały i trzy najbardziej kolorowe ulice Burano (Via Giudecca, Via San Mauro i Via San Martino Sinistro). Oczywiście koniecznie trzeba zboczyć z utartych szlaków, którymi przemieszczają się turyści i zgubić się w małych, wąskich uliczkach. Tam dopiero widać prawdziwe życie mieszkańców wyspy.
Jakie pamiątki warto przywieźć z Burano?
Oprócz koronek można przywieźć pamiątki z kolorowego szkła z Murano (wyspa po sąsiedzku). Szklane cudeńka można kupić niemal w każdym sklepie z pamiątkami – od drobiazgów po biżuterię i szklane misy i wazony. Produkty są naprawdę piękne i kolorowe, tak jak domy na wyspie. Wiele z nich posiada certyfikat oryginalnej produkcji na Murano. Te bez certyfikatu są dużo tańsze i niekoniecznie produkowane w fabrykach szkła na Weneckiej Lagunie. Dodatkowo pamiątką przywiezioną z Burano mogą być również weneckie maski, które produkowane są również na wyspie. Mnóstwo sklepików z lokalnym rękodziełem, a także Muzeum Koronki można znaleźć na Piazza Galuppi.
Zapraszam do galerii zdjęć z Burano.
Jak dotrzeć na wyspę Burano?
Można na nią dotrzeć z Wenecji – tramwajem wodnym nr 12. Rejs trwa ok. 45 min. Po drodze jest przystanek na Murano. Jeśli jedziesz do Wenecji autem możesz zaparkować na parkingu Punta Sabbioni lub Treporti, stamtąd popłynąć do Burano tramwajem nr 12, następnie z Burano do Wenecji tą samą linią (jeśli masz w planach zobaczyć Wenecję) i wrócić już bezpośrednio na parking tramwajem wodnym na 22.
Rozkłady jazdy znajdziesz tutaj: http://actv.avmspa.it/en
Oficjalna strona wyspy: https://www.isoladiburano.it/
10 rzeczy, które musisz zrobić w Burano:
- Wypij kawę na jedynym placu na wyspie Piazza Galuppi
- Przejdź pod krzywą dzwonnicą
- Podziwiaj koronki z Burano – w Muzeum Koronki lub w lokalnych sklepikach
- Odwiedź warsztat New Arte Fuga przy Via Giudecca 132 i podziwiaj wyroby ze szkła z Murano
- Idź na drewniany most Tre Ponti i zrób pamiątkowe zdjęcie z najpiękniejszym widokiem na kanał i kolorowe domy
- Nie przegap Casa di Bepi, najbardziej kolorowego domu wyspy Burano i oczywiście zrób pamiątkowe zdjęcia
- Odwiedź targ rybny na świeżym powietrzu przy Via San Martino Sinistro
- Zjedz Bussolà, typowy deser z Burano
- Zjedz risotto z gó, typowe danie wyspy
- Zgub się w uliczkach Burano, zbocz z głównego szlaku
Burano kontra Wenecja
Oczywiście nie będziemy tu porównywać ilości zabytków, wygrywa oczywiście Wenecja, ale sam klimat wyspy jest niesamowity, a magia kolorów fasad budynków odbijających się w kanałach powoduje, że czuliśmy się tutaj jak w innej rzeczywistości. Turystów na Burano było zdecydowanie mniej, a spacer po klimatycznych uliczkach był przyjemnością. Oczywiście dostrzegliśmy to dopiero, jak dotarliśmy po południu do Wenecji, która była tak zatłoczona (byliśmy w szczycie sezonu, w sierpniu), że spacer był po prostu męczarnią (szczególnie kiedy spacerowaliśmy w 8 os. z czego 4 to małe dzieci). Zrozumieliśmy, że pobyt na wyspie Burano to odpoczynek od zgiełku panującego w samej Wenecji. Zdecydowanie warto zobaczyć!
Schemat komunikacji na Lagunie Weneckiej
Jeśli Ci się podobały moje zdjęcia, a wpis był pomocny zostaw komentarz!
Zostaw komentarz