Planujesz wyjazd na Kretę? Potrzebujesz praktycznych wskazówek? Dobrze trafiłeś! Pomogę Ci zaplanować wyjazd na tą przepiękną, grecką wyspę i podpowiem, co warto zobaczyć.
- Kreta – podstawowe informacje
Kreta to największa z wysp Greckich, leżąca na południowym krańcu Morza Egejskiego, pomiędzy Europą, Azją i Afryką. Od północy oblewa ją Morze Kreteńskie, a od południa Morze Libijskie. Na niezwykłe piękno wyspy składa się różnorodność krajobrazów, przepiękne plaże, klimatyczne miejscowości z zabytkami z różnych epok, wspaniała kuchnia, gościnni Kreteńczycy oraz słońce świecące przez 300 dni w roku.
Powierzchnia Krety: 8336 km kw., linia brzegowa liczy 1046 km, liczba ludności 650 tys. mieszkańców. Długość wyspy to ok. 260 km, szerokość 60 km. W najwęższym punkcie wyspa ma zaledwie 12 km. Przez środek wyspy biegną trzy pasma górskie z najwyższym szczytem 2456 m n.p.m. pomiędzy którymi są liczne jaskinie i wąwozy (Samaria – drugi co do długości w Europie).
Kreta podzielona jest na 4 prowincje: Chania, Retimno, Lashiti i Heraklion (będący stolicą wyspy).
Kreta słynie z upraw winorośli, którą uprawia się od 4 tys. lat , drzew oliwnych, drzew cytrusowych, melonów, kiwi, awokado, bananów, pomidorów, bakłażanów, ziemniaków, papryki i fasoli. Uprawy skoncentrowane są na żyznych równinach. Dominuje hodowla kóz, stada są nieodłącznym elementem kreteńskich krajobrazów.
Kreta byłą miejscem rozwoju jednej z najstarszej cywilizacji w Europie – cywilizacji minojskiej, która rozwijała się na wyspie od ok. 2700 do 1200 r p.n.e.
- Kiedy najlepiej wybrać się na Kretę?
Na typowe zwiedzanie zdecydowanie poza sezonem – najlepsza pora to wiosna i początek lata oraz jesień (do połowy października). Na typowe plażowanie i odpoczynek – może być sezon wakacyjny (jeśli oczywiście nie masz innego wyjścia)
Naszą wyprawę zaplanowałam na kwiecień. Wg mnie idealny czas, ponieważ na Krecie nie ma wówczas tłumu turystów, a temperatura jest przyjemna do zwiedzania. Właściwie podczas naszego pobytu można powiedzieć, że było nawet gorąco, ale spragnieni słońca i ciepła po zimie nie narzekaliśmy na temperatury. Ubrania, które zabraliśmy to stroje plażowe, krótkie spodenki, sandały – oczywiście z wszystkiego korzystaliśmy. Dodatkowo wiosna to czas kwitnienia krzewów, drzew, zieleń jest świeża, niewypalona słońcem, a woda w morzu jest już przyjemna do kąpieli.
Jeśli chodzi o jesień na Krecie to dodatkową atrakcją może być fakt, że pod koniec października Kreteńczycy destylują lokalny alkohol – raki. Przy tej okazji organizowanych jest mnóstwo imprez, które mogą być atrakcyjne dla turystów. Ponadto jesienią woda w morzu jest najcieplejsza.
Przy okazji wyjazdów zimą możemy liczyć się z tym, że większość hoteli i restauracji nad brzegiem morza jest zamknięta.
- Jak dostać się na Kretę?
Oczywiście najszybciej i najwygodniej samolotem. Na Krecie są dwa porty lotnicze – największe -Port Lotniczy im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie oraz Port lotniczy im. Ioannis Daskalogiannis w Chanii. My wybraliśmy lot z Berlina do Heraklionu.
Inna opcja to droga morska z portu w Pireusie (Grecja kontynentalna). Na tej trasie pływają pasażersko – samochodowe (czas podróży 8 h).
- Jak podróżować po Krecie?
Zdecydowanie najlepszą opcją jest wypożyczenie auta. My skorzystaliśmy z wypożyczalni Goldcar (z której korzystamy bardzo chętnie również w innych krajach, min. w Hiszpanii). Dla bezpieczeństwa wykupujemy dodatkowe ubezpieczenie Super Relax. Ubezpieczenie to pokrywa wszelkie szkody na samochodzie i zawiera pomoc drogową 24h, bez udziału własnego i blokowania kaucji na karcie.
Pamiętaj, że do wypożyczenia auta potrzebna jest karta kredytowa, której właścicielem musi być kierowca. Pamiętaj również, że ubezpieczenie nie “działa” na szutrówkach (niestety z takich też trzeba korzystać, aby dojechać do niektórych atrakcji).
Z firmą Goldcar mamy dobre doświadczenia właśnie z Krety, kiedy to mieliśmy problem z klimatyzacją w jednym z aut. Auto odbieraliśmy późnym wieczorem, więc w drodze do hotelu nie korzystaliśmy z klimatyzacji. Na drugi dzień rano okazało się, że klimatyzacja nie działa, a komfort jazdy stawał się coraz mniejszy. Nie bardzo nam się uśmiechało wracać do Heraklionu, skąd braliśmy auto, bo to bardzo pokrzyżowałoby nam plany zwiedzania wyspy. Po kilku telefonach do oddziału w Heraklionie ustaliliśmy strategię działania. Mogliśmy wymienić auto na inne w oddziale w pobliżu naszej lokalizacji. Zaopatrzeni w dodatkowe dokumenty bez problemu oddaliśmy nowe auto na lotnisku przed wylotem. Nie było z tym żadnego problemu.
Auto można wypożyczyć korzystając bezpośrednio ze strony: https://www.goldcar.es/pl/
Jeśli chodzi o transport publiczny to można skorzystać z rozbudowanej sieci autobusów KTEL. Większość autobusów jest wygodna, klimatyzowana, autobusy jeżdżą wg rozkładów jazdy.
Rozkład jazdy znajdziesz tutaj: https://www.e-ktel.com/en/services/dromologia
- Ile dni wystarczy żeby zwiedzić najciekawsze miejsca na Krecie?
Oczywiście im dłużej tym lepiej, ale wiadomo, że nie zawsze możemy wyjechać na dłużej, żeby zobaczyć wszystko, co polecają przewodniki. Nasz pobyt trwał 4 dni w okresie 16-20.04, z czego 16.4 przylot był późnym wieczorem, 20.4 wylot po południu. Krótko, ale intensywnie. W naszej wyprawie postawiliśmy na poznanie walorów przyrodniczych wyspy oraz odwiedzenie najciekawszych miast.
Nasz plan wyglądał następująco:
16.4 – wieczorem przylot do Heraklionu, przejazd do Bali na nocleg -tu przeczytasz o szczegółach: https://crodeatravel.pl/wyprawa-na-krete/
17.4 – wyjazd z Bali, przejazd w kierunku Kisamos. Po drodze zwiedzanie miast Retimno i Chania, wieczorem przejazd do Kisamos.
O szczegółach przeczytasz tutaj: Retimno i Chania
18.4 – wyjazd z Kisamos do Laguny Balos, następnie przejazd do Elafonisi, powrót na północ do Platanias na nocleg
o Balos przeczytasz tutaj: https://crodeatravel.pl/najpiekniejsze-plaze-krety-balos/
o Elafonisi tutaj: https://crodeatravel.pl/najpiekniejsze-plaze-krety-elafonisi/
19.4 – przejazd z Platanias na południe do Preveli Palm Beach, po drodze przystanek w Spilii – krótkie zwiedzanie, następnie przejazd do Hersonissos na nocleg
więcej o Palm Beach tutaj: https://crodeatravel.pl/najpiekniejsze-plaze-krety-preveli-palm-beach/
20.4 wyjazd z Hersonissos, zwiedzanie Agios Nikolaos, przejazd na lotnisko do Heraklionu
- Ubezpieczenia turystyczne i opieka medyczna na Krecie
Każdy wyjazd za granicę wiąże się z koniecznością wykupienia polisy ubezpieczeniowej, żeby czuć się bezpieczniej w sytuacjach nieprzewidzianych. Oczywiście w Grecji obowiązują karty EKUZ, jednak warto mieć coś jeszcze. My zawsze wykupujemy polisę turystyczną w Towarzystwie Ubezpieczeń Inter Polska S.A. Mamy w pakiecie koszty leczenia, NNW, OC i ubezpieczenie bagażu. Jeśli jesteś zainteresowany takim ubezpieczeniem to możemy dla Ciebie przygotować ofertę z 20% rabatem. Szczegóły tutaj: https://www.crodea.pl/ubezpieczenia-podrozne/
Warto zabrać ze sobą podstawowe leki, żeby zawsze mieć je pod ręką, pomimo, że apteki można znaleźć w prawie każdej miejscowości.
- Przepisy drogowe
Dozwolone prędkości: teren zabudowany 50 km /h, 90 km/h poza terenem zabudowanym.
Dzieci nie mogą siedzieć na przednim siedzeniu do 12 roku życia.
W lecie nie obowiązują światła od świtu do zmroku.
Ważne telefony: Pomoc drogowa: 104, policja 100, pogotowie 166, straż pożarna 199, nr alarmowy 112
- Rodzaje lokali gastronomicznych i kreteńskie przysmaki
Najpopularniejsze na wyspie są tawerny. Nieco bardziej eleganckie restauracje to estiatorio. Ouzeria (zwana inaczej rakadiko) to tawerna oferująca przekąski (meze), które popija się ouzo (grecka wódka anyżówka) lub raki. Psistaria – restauracje serwujące pieczone mięsa, psarotaverna – serwuje dania z ryb. Miłośnicy słodyczy i ciast muszą odwiedzić zacharoplasteia.
Souvlaki to najpopularniejsza grecka potrawa typu fast food sprzedawana w budkach zwanych souvladzidika, w których również przygotowuje się gyros i grillowane mięso. Souvlaki możesz wziąć do ręki i zjeść na ulicy. Souvlaki to nic innego jak małe, podłużne kotleciki z drobno posiekanego mięsa wieprzowego przyprawione marynatą z oliwą, tymiankiem i oregano (wersja klasyczna, ale oczywiście mogą być również z innych rodzajów mięs) nadziewane na szaszłykowy patyk i grillowane. Mogą być podawane z frytkami, w bułce pita, z dodatkami z warzyw, musztardy, ketchupu bądź jogurtu typu greckiego.
- Plaże na Krecie
Plaże na Krecie są bezpłatne, jedyną opłatą jest opłata za leżaki i parasole (ok. 5-6 eur). Plaże są w większości kamieniste lub żwirowe, dlatego warto zaopatrzyć się w obuwie ochronne (które również chroni stopy na plaży piaszczystej – piasek latem jest bardzo gorący, a także przed jeżowcami, które lubią schronić się między kamieniami). Naturyzm jest oficjalnie zabroniony, ale w niektórych miejscowościach jest tolerowany.
Temperatura morza latem 26-27 C, wiosną i jesienią 20 C, zimą ok. 17 C.
Kąpiel w morzu – uwaga na fale! System ostrzegawczy: flaga czerwona – zakaz kąpieli, flaga pomarańczowa – wejdź, ale bądź blisko brzegu, zielona – kąpiel dozwolona.
- Waluta
Obowiązująca waluta to Euro, która w 2002 zastąpiło grecką drachmę. Na wyspie znajduje się sieć bankomatów ATMs. Pamiętaj, że podczas weekendów bankomaty mogą być na bieżąco nie uzupełniane, tak więc warto mieć przy sobie gotówkę. Najpopularniejsze karty kredytowe Visa i Mastercard są akceptowane w większości sklepów i restauracji. Przed wejściem do sklepu, lokalu gastronomicznego czy przed zatankowaniem sprawdź czy jest naklejka informująca o akceptacji płatnością kartą.
- Co warto przywieźć z Krety?
Z Krety warto przywieźć oliwę, mydło oliwkowe, miód, suszone zioła, owoce w syropie, różnorodne sery, alkohol: raki, ouzo czy wino, miniaturki antycznych posągów, ceramikę, wyroby z drewna oliwnego, biżuteria.
Pamiętaj tylko że do bagażu podręcznego nie możesz włożyć pojemników o pojemności powyżej 100 ml. (zakupy pamiątek z Krety musisz wówczas zrobić w sklepie na lotnisku).
- Inne ważne informacje
– Zwracaj na ubiór wchodząc do miejsc sakralnych – nie wchodź w stroju plażowym, zakryj ramiona i kolana. Nie używaj lampy błyskowej.
– Woda z kranu nie nadaje się do picia. Używaj butelkowanej ze sklepu. W wielu miastach woda dezynfekowana jest specjalnymi środkami chemicznymi, przez co ma specyficzny smak, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Dla bezpieczeństwa zapytaj o jakość wody w recepcji hotelu i w razie czego do płukania ust podczas mycia zębów również używaj wody butelkowanej.
– Łowienie ryb jest popularne na Krecie, jednak pamiętaj, że musisz mieć zezwolenie wydane przez lokalne porty.
-14.00 – 17.00 to czas sjesty, podczas której każdy Kreteńczyk odpoczywa. W tym czasie nie zrobisz zakupów ani nie zamówisz posiłku w restauracji.
-Nazwy miejscowości widniejące na znakach na drodze i mapach mogą wprowadzić trochę zamieszania – przykładowo: Heraklion – Irakleion – Iraklion – Iraklio, Chania i Hania, Rethymnon – Rethymno – Rethimno, Sitia i Siteia. Miej to na uwadze!
-Na Krecie papier toaletowy wrzuca się do kosza obok toalet z obawy przed zapchaniem się wąskich rur kanalizacyjnych.
-Ciekawa, zagraniczna strona o Krecie http://www.explorecrete.com/
Na koniec fotograficzne smaczki Krety, takie malutkie akcenty, które zamkną w całość moją opowieść o tej pięknej, greckiej wyspie.
Jeśli Ci się podobały moje zdjęcia, a wpis był pomocny zostaw proszę komentarz.
Zostaw komentarz