Dzień 3

18.04.2016

Ranek w Kissamos, kawa na tarasie hotelu i za moment ruszamy w drogę. Dziś dzień plażowy, ale w związku z tym, że nasz pobyt na Krecie jest dość krótki to nie mamy czasu leżeć na jednej plaży cały dzień. Zdecydowanie wolimy zobaczyć ich kilka.  Nasze plany na ten dzień to dwie plaże znajdujące się na liście najpiękniejszych plaż Krety – Laguna Balos, która jest niedaleko Kissamos oraz Elafonisi, która jest na południu wyspy. Technicznie jest to do zrobienia (pod warunkiem, że dysponujecie autem), oczywiście zakładając, że nie jedziecie tam na całodniowe plażowanie. O samej plaży Balos powstał osobny post, dlatego też zainteresowanych odsyłam tutaj.

Dojazd do plaży Elafonisi jest zdecydowanie łatwiejszy niż do Balos. Wybraliśmy trasę wzdłuż wybrzeża. Druga, alternatywna wiedzie przez wąwóz Topolia, którą pojedziemy w drodze powrotnej. Obie drogi łączą się w okolicy miejscowości Kefali.

plazekreta

Elafonisi to mała wysepka, do której można dostać się pieszo przez otaczającą wyspę lagunę. Na obszarze wysepki jest rezerwat przyrody objęty europejskim programem Natura 2000. Plaża Elafonisi podobnie jak ta na lagunie Balos ma różowy odcień. Z różowym kolorem piasku na Elafonisi wiąże się legenda, która mówi o tragedii 600 kobiet i dzieci, które w 1824 r. zostały wymordowane przez oddziały tureckie. Mówi się, że kolor plaży nawiązuje do krwi ofiar. Uspokajamy jednak wszystkich turystów – za delikatny odcień różu odpowiedzialne są drobne muszelki, których jest mnóstwo.

Jest dużo płycizn, z czego będą zadowolone rodziny z dziećmi. Niestety na plaży jest dosyć mało cienia, więc w sezonie letnim żar leje się z nieba, a morze nie bardzo ochładza plażowiczów (płytka woda pewnie ma temperaturę zupy ;-). My mieliśmy to szczęście, że nie widzieliśmy tłumu turystów. Poza sezonem jest tu pięknie, pusto i aż chce się zostać na dłużej. Turkus wody, delikatny róż i biel piasku, błękit nieba zachęca do spędzenia wolnego czasu i rozkoszowania się pięknymi krajobrazami. Zresztą zobaczcie sami!

O naszych pierwszych dniach na Krecie przeczytacie tutaj.

Praktyczne porady związane z wyjazdem na Kretę – znajdziecie tutaj 

O plaży Palm Beach przeczytasz tutaj, a o Lagunie Balos tutaj

Informacje o najpiękniejszych miastach Krety: Retimno – tutaj, o Chanii tutaj 

Jeśli Ci się podobały moje zdjęcia, a wpis był pomocny zostaw proszę komentarz.