W roku szkolnym 2016/2017 zorganizowaliśmy 2 wycieczki do Torunia: 26.05 pojechali uczniowie klasy 6 z SP 1 ze Świdwina oraz 6.06 uczniowie klasy 5 z SP1 ze Świdwina oraz klasy 6 z ZS z Rąbina.

Obie wycieczki miały ten sam program, którego istotą było hasło “TORUŃ – MIASTO KOPERNIKA I PIERNIKA“.

Nasz pobyt w Toruniu rozpoczęliśmy o godz. 10.00 od zwiedzania Starego Miasta z sympatyczną przewodniczką panią Anią, która zapoznała nas z historią miasta oraz jego najpiękniejszych zabytków. Przez ok. 3 godziny przechadzaliśmy się uliczkami średniowiecznego miasta poznając jego tajemnice. Była również okazja do “złapania” odrobiny szczęścia – wystarczyło tylko dotknąć żab, osiołka, pieska czy fragmentu średniowiecznego muru … i szczęście gwarantowane. Każdy z nas korzystał z tego dobrodziejstwa ile tylko się dało! Oby Toruń przyniósł naszym uczestnikom szczęście!  Zwiedzając Toruń poznaliśmy również kilka legend. Wiemy już, dlaczego Krzywa Wieża była krzywa oraz jaki jest sekret smaku toruńskich pierników.

Oczywiście Toruń to nie tylko Stare Miasto wpisane na listę UNESCO, to również postać Mikołaja Kopernika, którego duch czuć pomiędzy kamieniczkami. Oczywiście pamiątkowa fotografia sprzed pomnika M. Kopernika oraz sprzed jego domu musiała być zrobiona!

Po obiadowej przerwie udaliśmy się na seans do Planetarium. Była to chwila wytchnienia i relaksu z głową w gwiazdach.

Po seansie przyszedł czas na lody w słynnej cukierni Lenkiewicz. Oczywiście ja zamówiłam lody o smaku piernikowym – w końcu smaki Torunia! A po lodach przyszedł czas na inne pachnące smakołyki, czyli toruńskie pierniki. Najpierw na piernikowych warsztatach poznaliśmy tajniki wypieku tych aromatycznych ciasteczek, potem zwiedziliśmy Muzeum Piernika.

Wycieczka powoli dobiega końca. Dzień pełen atrakcji, bardzo różnych. Myślę, że każdy z uczestników znalazł coś ciekawego dla siebie. Żeby postawić przysłowiową kropkę nad i nasi uczestnicy dostali odrobinę czasu na zakup pamiątek, lukrowanych pierników, w końcu wycieczka bez pamiątkowego magnesu się nie liczy 😉

IMG_3395

Około północy bezpiecznie wróciliśmy do domu.

Polecamy wycieczki do Torunia dzieciom od klasy czwartej wzwyż w opcji jednodniowej bądź dwudniowej. Pamiętajcie, że Toruń jest miastem obleganym przez turystów, dlatego też rezerwacje przewodników oraz wstępy do toruńskich atrakcji należy już rezerwować we wrześniu.