Nie można sobie wymarzyć lepszej daty na wycieczkę jak 6 grudnia! Mi się również poszczęściło, ponieważ w tym dniu pojechałam jako pilot na wycieczkę do Skandynawii.

Moimi podopiecznymi  byli uczniowie klasy 3 i 5 z SP2 z Łobza wraz z wychowawczyniami. To nasza kolejna wspólna wycieczka, ale pierwsza zagraniczna. Tym razem do grupy dołączyli się rodzice. Celem naszego wyjazdu była Kopenhaga w świątecznej odsłonie – czyli świąteczne kopenhaskie jarmarki.

Organizacją pobytu w Skandynawii  zajęło się Unity Line, które oprócz regularnych rejsów promowych na trasie Świnoujście – Ystad, Ystad – Świnoujście ma w swojej ofercie również ciekawe wycieczki turystyczno – krajoznawcze po Skandynawii, a także wycieczki tematyczne – idealne dla prawdziwych miłośników tego regionu Europy.

Naszą podróż rozpoczęliśmy w piątek po południu, nasz prom (MF Skania) odpływał ok. 23, ale na terminalu promowym musieliśmy być ok. 21.00. Po zaokrętowaniu się i zakwaterowaniu do kajut zjedliśmy wspólną kolację w restauracji na promie. O 23.00 kiedy prom odpływał, wyszliśmy na pokład, żeby spojrzeć na port w Świnoujściu. Dla większości najmłodszych uczestników wycieczki był to pierwszy rejs w życiu, więc pełne wrażeń dzieci nie myślały o spaniu. Panie pozwoliły na odrobinę szaleństwa na dyskotece, w końcu to wycieczka i mikołajki!

O świcie zacumowaliśmy do szwedzkiego Ystad. Skandynawia powitała nas deszczem, jednak prognozy były optymistyczne. Pomimo grudnia miało być słonecznie i +6C. Z Ystad pojechaliśmy autokarem do Malmö, szwedzkiego miasta położonego nad  cieśniną Öresund. Z okien autokaru widzieliśmy urokliwą starówkę (myślę, że będzie okazja ją kiedyś jeszcze zobaczyć). Nasz przewodnik zaproponował przejazd do nowoczesnej dzielnicy Vastra Hamnem, która kiedyś była dzielnicą typowo przemysłową i portową, a teraz powstało tam nowe osiedle wybudowane w nowoczesnym skandynawskim stylu. Największe wrażenie na uczestnikach zrobił ciekawy architektonicznie  wieżowiec Turning Torso, który został oddany do użytku po 4 latach budowy w 2005 r. Konstrukcja zbudowana jest na 9 pięciobocznych bryłach z pięcioma piętrami każda. Cała budowla przekręca się w górę co 10 stopni, co oznacza, że skręt budynku od podstawy do szczytu wynosi 90 stopni. Budynek ma 54 piętra, a każde z nich ma blisko 400 m². Wieżowiec jest budynkiem mieszkalnym, jedynie ostatnie 2 piętra mają sale konferencyjne.

Mijając Turning Torso doszliśmy do nabrzeża. Tu już niestety mocno wiało. Ale widok na cieśninę i most Öresund wynagrodził wszystko. Most Öresund (Most nad Sundem) to podwieszany most drogowo-kolejowy o długości 7845 m, przebiegający nad cieśniną Sund, łączący stolicę Danii – Kopenhagę ze szwedzkim Malmö. Jest drugim co do długości mostem na świecie łączący dwa państwa. Został otwarty do ruchu 1.07.2000 r. Wielką przyjemnością i przeżyciem był przejazd mostem do Danii nad cieśniną Sund. Poniżej krótki film, ale musicie koniecznie kiedyś sami to przeżyć!

 

Nie spostrzegliśmy się, jak dotarliśmy do stolicy Danii. Pierwszą atrakcją Kopenhagi był słynny posąg Małej Syrenki, inspirowany postacią pół -ryby pół- kobiety z baśni Hansa Christiana Andersena pt. “Mała Syrenka”,  znajdujący się na promenadzie nabrzeża Langeline. Posąg został ufundowany w 1909 r. przez właściciela browaru Carlsberg – Carla Jacobsena, którego zachwyciła historia przedstawiona w balecie “Mała Syrenka” wystawionym w Teatrze Królewskim w Kopenhadze. Mała Syrenka stała się nie tylko jednym z najbardziej znanych symboli Kopenhagi, lecz także symbolem Danii i znaną na całym świecie atrakcją turystyczną.

Kolejny obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do Kopenhagi to uroczysta zmiana warty gwardzistów królewskich przy Pałacu Amalienborg (odbywa się codziennie o godzinie 12.00). Mieliśmy okazję podziwiać gwardzistów w historycznych strojach, z charakterystycznymi czapkami wykonanymi z niedźwiedziego futra zwanych bermycami. Pałac Amalienborg 1794 r. jest oficjalną rezydencją duńskich rodzin królewskich, zwany jest zimowym pałacem królewskim, ponieważ zwykle jest wykorzystywany przez duńskich monarchów od listopada do marca.

Po odprawie warty poszliśmy w kierunku słynnego Portu Nowego (Nyhavn). To kanał i ulica w centrum Kopenhagi, położona między Kongens Nytorv, a przystanią. Ulica jest atrakcją turystyczną, ponadto znajduje się tu przystań turystyczna, skąd można wybrać się w rejs po kopenhaskich kanałach i obejrzeć stolicę Danii z nieco innej perspektywy. Charakterystyczną cechą tej ulicy są fasady domów pomalowane na jaskrawe kolory, a także ogromna ilość kawiarni i restauracji. Tutaj tętni życie turystyczne miasta zarówno w dzień, jak i w nocy. Spacerować można po obu stronach kanału  – po stronie “słonecznej” i “stronie cienia”. Oba deptaki łączy mostek, skąd powstają przepiękne zdjęcia na najbardziej kolorowe miejsce Kopenhagi. Warto wiedzieć, że na tej ulicy mieszkał Hans Christian Andersen. Szczególnie pięknie wygląda to miejsce w grudniu. Na Nyhavn odbywa się coroczny targ świąteczny, a ulica jest świątecznie udekorowana. Mieliśmy zatem okazję poczuć świąteczny klimat Kopenhagi.

Jednak jeszcze większe bożonarodzeniowe atrakcje czekały na nas w Ogrodach Tivoli, w których w okresie przedświątecznym panuje prawdziwy baśniowy, zimowy i świąteczny klimat. Świąteczne dekoracje, kolorowe światełka, charakterystyczne czerwone świecące serduszka,  unoszący się w powietrzu zapach świerku, grzanego wina, kiermasz ze świątecznymi dekoracjami, zabawkami, przysmakami, a nawet sztuczny śnieg sprawiły, że było tam naprawdę magicznie. Poza tym dla chętnych była możliwość skorzystania z atrakcji lunaparku takich jak karuzele, kolejki górskie, diabelskie młyny.

Ogrody Tivoli to najstarszy i drugi co do wielkości park rozrywki na świecie. Został otwarty w 1843 r. W 1914 roku uruchomiono “Roller Coaster”, będący jednym z najstarszych, drewnianych rollercoasterów na świecie, działający do dziś. Znajduje się tutaj najwyższa karuzela świata, wysoka na 80 m.

Ostatnie chwile w Kopenhadze to spacer po jednym z najdłuższych deptaków handlowych Strøget  (1,1 km). W świątecznej scenerii wyglądał naprawdę imponująco. Dodatkowo klimatu temu miejscu nadawały uliczne występy lokalnych artystów. Idąc przez Strøget doszliśmy do Nyhavn, żeby zobaczyć jak prezentuje się wieczorem. Robi wrażenie, prawda?

Wszystko co dobre się szybko kończy. Czas wracać do Ystad, nocnym rejsem, tym razem promem MF Polonia wracamy do Świnoujścia.
Poniżej kilka dodatkowych migawek z Kopenhagi.

 

Zapraszamy na wycieczki po Skandynawii z Unity Line. Dla grup spoza Pomorza Zachodniego proponujemy jeszcze zwiedzanie Pomorza Zachodniego (Szczecin, Woliński Park Narodowy i Międzyzdroje, Świnoujście) lub atrakcje u naszych zachodnich sąsiadów (np. Berlin, wyspa Rugia, Stralsund, niemieckie bałtyckie kurorty – Bansin, Alhbeck, Heringsdorf). Jest to idealne rozwiązanie w przypadku korzystania z nocnych rejsów do/ze Skandynawii. Takie wycieczki polecamy grupom szkolnym oraz grupom dorosłych (wycieczki integracyjne dla zakładów pracy, stowarzyszeń, emerytów itd)

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt, przygotujemy ciekawy program łączonej wycieczki do Skandynawii organizowanej przez Unity Line oraz programu dodatkowego na Pomorzu Zachodnim lub w Niemczech realizowanego przez biuro podróży CroDea Travel lub przez CroDea Joanna Zielińska.

IMG_4776