18.12.2017 mieliśmy przyjemność zorganizować wycieczkę do Szczecina dla młodych matematyków z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 ze Świdwina. Wycieczka była nagrodą w konkursie “Matematyczna Jedynka na start”, którą została sfinansowana przez Fundację mBanku w ramach konkursu grantowego „mPotęga”. Autorką i koordynatorką projektu była p. Magdalena Szydłowska – nauczycielka matematyki.

Uczniowie klas 4-7 rywalizowali ze sobą od października 2017, wykonując ciekawe zadania związane z matematyką. W grudniu  punkty za wszystkie wykonane zadania zostały podsumowane i I miejsce zajęli uczniowie z klasy 4a. Młodym matematykom gratulujemy!

Program wycieczki do Szczecina nawiązywał do tematyki konkursu – atrakcje, jakie wspólnie z p. Magdaleną Szydłowską wybraliśmy dla zwycięskiej klasy miały być bliższe naukom ścisłym. Oczywiście wycieczka ma być przyjemnością i zabawą, dlatego też staraliśmy się, aby z atrakcji były zadowolone przede wszystkim dzieci.

Pierwszym punktem programu były zajęcia z robotyki z wykorzystaniem klocków Lego WeDo. Dzieci jak na okres przedświąteczny przystało zbudowało z klocków Mikołaja i renifera, którego później zaprogramowano tak, żeby wykonywał określone zadania. Frajdy było dużo, niektórym udało się nawet zbudować kilka różnych obiektów.

Zobaczcie, jak pracowały dzieci na warsztatach i jakie były efekty ich pracy.

https://www.youtube.com/watch?v=7ZvckXog9Gw&feature=youtu.be

Następnie wybraliśmy się do Eureka Eksperymentarium – miejsca, gdzie króluje fizyka. Na przykładzie prostych eksponatów prowadzący zajęcia wytłumaczył dzieciom podstawowe prawa fizyki, które nas otaczają. Później dzieci mogły same eksperymentować.

Po obiedzie atrakcja, która może ma niewiele wspólnego z naukami ścisłymi, ale chcieliśmy zaproponować dzieciom nieco lżejsze tematy – wizyta w Papugarnii Carmen. Dzieci miały okazję z bliska poobserwować życie przepięknych, kolorowych papug.

Niestety wszystko co dobre się szybko kończy. Jeszcze tylko chwilka na zakup pamiątek z wycieczki czy świątecznych prezentów w galerii handlowej i czas wracać do domu. Mamy nadzieję, że takie ciekawe projekty, w których nagrodą jest wyjazd na wycieczkę będą realizowane w wielu szkołach.

Jeszcze raz gratulujemy Małym Matematykom i koordynatorce projektu p. Magdalenie Szydłowskiej za pomysł oraz zaangażowanie.