21.10.2017 odbyła się wycieczka dla rodzin z dziećmi “Szlakiem słonia i Zielenicy”. Uczestniczyło w niej 29 osób, głównie mieszkańców Świdwina i Łobza. Była to kolejny wyjazd zorganizowany w ramach projektu “Zabierz dziecko na wycieczkę”, który ma promować rodzinne wyjazdy i poznawanie walorów województwa zachodniopomorskiego.
Tym razem postanowiliśmy pokazać naszym mieszkańcom Trzebiatów – miasteczko, z którym łączy nas wspólna rzeka – Rega oraz Trzęsacz – znany wszystkim z pięknego klifowego wybrzeża i ruin kościoła.
Trzebiatów przywitał nas słońcem, pomimo, że kilka dni przed planowaną wycieczką pogoda raczej nas nie rozpieszczała. Nic w tym dziwnego, bo nasi klienci już wiedzą, że będąc z nami na wycieczkach pogoda jest jak na zamówienie!
Pierwszy punkt programu to wizyta w przepięknym Pałacu nad Młynówką. Tam opiekę nad grupą przejął kustosz muzeum pan Piotr Żak, który miał za zadanie przybliżyć nam historię Pałacu oraz pokazać muzealne zbiory. Na początku odwiedziliśmy muzealną przebieralnię, gdzie można było znaleźć stroje z różnych epok. Część uczestników, głównie najmłodsze uczestniczki, zwiedzała pałacowe pomieszczenia w przepięknych sukniach i kapeluszach. Pan Piotr opowiadał nam o modzie na Pomorzu, o damach mieszkających w Pałacu, mogliśmy usiąść za stołem w saloniku mieszczańskim, zobaczyć pomieszczenia z chłopskiej chaty, pokój z PRL-u, a także usiąść w ławkach szkoły, którą pamiętają nasze babcie. Była to niezwykła podróż w czasie i przestrzeni.
Kolejną atrakcją w Pałacu nad Młynówką było robienie pierników norbertańskich, które nawiązują do średniowiecznych tradycji cukierniczych klasztoru norbertanów w podtrzebiatowskich Białobokach, który znany był z wyśmienitych pierników. Pierniki, które robiły dzieci były w kształcie słonia, który jest symbolem miasta.
Zobaczcie, jak wyglądało przygotowanie ciasta na pierniki. Szkoda, że nie poczujecie zapachu korzennych przypraw, który unosił się w Pałacu! Własnoręcznie wyprodukowane pierniki dzieci zabrały ze sobą do domu.
Po 3 -godzinnym pobycie w Pałacu wspólnie z p. Piotrem poszliśmy na spacer po Trzebiatowie po turystycznym szlaku zwanym “Szlakiem Słonia”. Odwiedziliśmy Kościół Mariacki, zatrzymaliśmy się przy Ratuszu, mieliśmy okazję podziwiać kolorowe fasady kamieniczek przy Rynku. Historię tajemniczego słonia wyjaśnił nam obraz wykonany metodą sgrafitto na jednej z kamienic. Byliśmy również przy Baszcie Kaszanej, gdzie usłyszeliśmy legendę o kaszy. Zobaczyliśmy również fragment murów obronnych średniowiecznego miasta.
Dziękujemy p. Piotrowi Żakowi oraz pracownikom Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury za przemiłą atmosferę i przyjęcie. Była to niezwykła lekcja historii, z którą my mieszkańcy miasteczek nad Regą – Świdwina, Łobza i Trzebiatowa mamy tak wiele wspólnego.
Po obiedzie pojechaliśmy do Trzęsacza, żeby dowiedzieć się dlaczego morze zabrało gotycki kościół św. Mikołaja. Odpowiedź na to pytanie usłyszeliśmy w Multimedialnym Muzeum na Klifie. Tam poznaliśmy legendę o syrenie Zielenicy, a także fakty historyczne związane z kościołem i niszczycielską siłą morza. Była to okazja, żeby zastanowić się nad faktem, że w obliczu sił natury człowiek jest istotą bezbronną, a przyroda rządzi się swoimi prawami.
Po wizycie w muzeum poszliśmy zobaczyć ruiny kościoła, był również czas na spacer i lody. W końcu trzeba było jeszcze skorzystać z ostatnich słonecznych, jesiennych dni.
Jeśli spodobała Ci się nasza wycieczka do Trzebiatowa i Trzęsacza i chciałbyś zorganizować podobną dla swoich uczniów, znajomych, pracowników to zapraszamy do kontaktu. Przygotujemy dla Ciebie program, który będzie odpowiadał potrzebom Twojej grupy.
Zostaw komentarz