2 września 2017 ponad 40 osobowa grupa (większość mieszkańcy Świdwina i okolic) wybrała się z nami na niezwykłą wycieczkę, podczas której zwiedziliśmy przepiękny ogród dendrologiczny w Przelewicach oraz jedyną w naszym województwie winnicę – Winnicę Turnau.

Było to przepiękne pożegnanie lata i beztroskiego urlopowego czasu. Pogoda w tym dniu była była jak na zamówienie – błękitne niebo ze śnieżnobiałymi obłoczkami, słońce i komfortowa temperatura, do tego dobre towarzystwo (większość uczestników naszych wycieczek to stali klienci, którzy już się znają), wyśmienite humory i chęć odkrywania tajemnic Pomorza Zachodniego. To dawało solidne podstawy do dobrze spędzonej wolnej soboty. Świdwin opuściliśmy o godz. 9.00, po drodze zabraliśmy grupę z Łobza i ok. godz. 11.00 przyjechaliśmy do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Tam czekała na nas przewodniczka, która oprowadziła grupę po najciekawszych zakamarkach ogrodu. Ze względu na dużą powierzchnię (ok. 30 ha) nie udało się zobaczyć wszystkich ciekawszych okazów roślin (w ogrodzie jest  ponad 1200 gatunków), ale wiemy, że ogród należy ponowie odwiedzić w różnych porach roku, żeby mieć okazję podziwiania roślin w różnym stadium wegetacji. Udaliśmy się również do Oranżerii, gdzie można było podziwiać rośliny śródziemnomorskie. Po zwiedzaniu ogrodu był czas na wypicie kawy na tarasie kawiarni Pałacu w Przelewicach.

W drodze do Baniewic zatrzymaliśmy się w jeszcze Pyrzycach na obiad i końcu długo wyczekiwany punkt programu – Winnica Turnau. Gdy wjeżdżaliśmy do Baniewic z okien autokaru widzieliśmy pola z winoroślą, ale jak się okazało to był dopiero początek widoków, które miały cieszyć nasze oczy. Gdy dojechaliśmy na miejsce do naszej grupy dołączył pan Jacek Turnau – nasz gospodarz, z których pojechaliśmy na winnice. Wszyscy byli zaskoczeni widokiem dorodnych winorośli  z dojrzewającymi winogronami. Czuliśmy się trochę jak w winnicy włoskiej, francuskiej czy niemieckiej, a na pewno nie polskiej i w dodatku zachodniopomorskiej. Podczas spaceru po winnicy pan Jacek opowiedział nam historię rodzinnego interesu. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek związanych z uprawą winorośli (szczególnie w takim nietypowym regionie jak nasz). Mieliśmy okazje spróbować słodkich winogron prosto z krzaka. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, widać było, że prowadzenie winnicy to nie tylko zwykły biznes, ale przede wszystkim pasja i wielkie zaangażowanie.

Następnym etapem naszego zwiedzania była wizyta w winiarni. Tam poznaliśmy min. tajniki produkcji wina białego, czerwonego i różowego. Nowoczesny sprzęt do produkcji wina zrobił na wszystkich duże wrażenie!

Ostatnim punktem podczas naszej wycieczki była degustacja win, produkowanych w winnicy. Pani Kasia opowiedziała nam dużo ciekawostek na temat kultury picia wina. Chyba po tym krótkim szkoleniu każdy z nas będzie specjalistą i prawdziwym koneserem win! Podczas degustacji spróbowaliśmy 4 rodzajów win. Jako pierwsze – Solaris – wino białe, wytrawne, następnie coś dla smakoszy win białych, półsłodkich – Johanniter, jako trzecie – wino różowe, półwytrawne Rose i na koniec Rondo/Regent – wino czerwone, wytrawne – dla prawdziwych koneserów. Do win podane były wspaniałe sery, wyprodukowane przez lokalnych serwowarów.

Po degustacji była możliwość zakupu win. Chętnych na zakup było wielu i nic dziwnego, bo wina produkowane w Winnicy Turnau są naprawdę wyśmienite!

Dziękujemy pani Kasi i panu Jackowi za wspaniałą atmosferę i gościnność!

Obejrzyjcie film z wizyty w Winnicy Turnau, który jest dostępny pod poniższym linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=pEsvexKrLfw

Jeśli spodobała Ci się nasza propozycja wycieczki i chcesz zaproponować podobny wyjazd swoim pracownikom, przyjaciołom, członkom stowarzyszenia w którym działasz to skontaktuj się  z nami już teraz!