Project Description

  • Wycieczka jednodniowa
  • Grupa klientów: dorośli, dzieci
  • długość pobytu: 3-4 godziny

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to miejsce na mapie atrakcji woj. zachodniopomorskiego, które warto odwiedzić, żeby nieco odpocząć od codziennego zgiełku, pośpiechu i obowiązków. Na powierzchni ok. 30 ha zgromadzono ponad 1200 gatunków roślin, z czego wiele z nich to rośliny ginące i zagrożone w skali całej Ziemi. Taką rośliną jest Dawidia chińska (zwana inaczej drzewem chusteczkowym, ze względu na wygląd kwiatów), której kwiat stał się symbolem Ogrodu Dendrologicznego i trafił do herbu Gminy Przelewice. Jej przepiękne kwiaty można zobaczyć w ogrodzie wiosną. Ogród formalnie istnieje od roku 1933. Początkowo, po zbudowaniu pałacu w 1814 r.  istniał na tym terminie park przypałacowy, jako prywatny ogród. Kolejni właściciele majątku zmieniali park według własnych potrzeb i gustów i dopiero w latach 1933-38 ówczesny właściciel Conrad von Borsig przekształcił park w kolekcję dendrologiczną i ten obszar jest obecnie objęty ochrona konserwatorską.

Czas zwiedzania ogrodu uzależniony jest oczywiście od możliwości i potrzeb grupy. W takim pięknym miejscu można spędzić cały dzień, jednak  2-3 godziny spędzone w tym miejscu da zwiedzającym podstawowe wyobrażenie o ogrodzie i jego roślinności. Dodatkowo warto poświęcić kilkanaście minut na pobyt w Oranżerii, gdzie znajdują się gatunki roślin śródziemnomorskich.

Po spacerze po ogrodzie jest możliwość odpoczynku i zjedzenia czegoś słodkiego w kawiarni Pałacu.

W przypadku wycieczek szkolnych oprócz spaceru po ogrodzie z przewodnikiem jest możliwe uczestnictwo w różnorodnych zajęciach edukacyjno – przyrodniczych. Zajęcia są dostosowane tematycznie dla grup przedszkolaków, dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalistów.

Pobyt w Przelewicach można połączyć z wizytą w Winnicy Turnau w Baniewicach (w ofercie dla dorosłych). (zobacz tutaj)

Relację z wycieczki do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach (oraz do Winnicy Turnau) możesz zobaczyć tutaj:

Jeśli jesteś zainteresowany wycieczką do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, skontaktuj się z nami. Skonstruujemy program odpowiadający potrzebom Twojej grupy.