Project Description

 • Wycieczka jednodniowa
 • Grupa klientów: przedszkolaki, dzieci ze szkół podstawowych
 • długość pobytu:  min. 2 godziny

Transgraniczne Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie powstało w ramach projektu pod nazwą: „Transgraniczna sieć na rzecz polsko – niemieckich działań informacyjnych, doradczych i edukacyjnych w zakresie powszechnego, zrównoważonego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Euroregionie Pomerania”. Ośrodek oferuje usługi konsultacyjno-szkoleniowe w zakresie korzystania z odnawialnych źródeł energii. Ma również bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży.

TEMATY ZAJĘĆ :

 •  „Bliżej Morza Bałtyckiego” – Dzieci zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat Morza Bałtyckiego, poznają faunę i florę Bałtyku. Dzieci uczestniczą w warsztatach plastycznych – tworzą swój własny kawałek morza, alternatywą jest przeprowadzenie prostych doświadczeń z użyciem słodkiej i słonej wody dla dzieci starszych. Jeżeli bierzemy pod uwagę opcje zajęć 3 h – > Część zajęć odbędzie się w terenie – gra terenowa „Poznajemy zagrożenia i skarby Morza Bałtyckiego”. Na plaży dzieci szukają swoich własnych skarbów Bałtyku – różne rodzaje muszelek oraz wyjątkowe kamienie. Jeżeli pogoda na to pozwoli – zabawa na plaży.
 • „Odnawialne źródła energii” – Podczas trwania zajęć dzieci mogą odpowiedzieć sobie na pytanie: Po co, do czego jest nam potrzebna oraz jak powstaje energia? Zapoznają się z tematyką odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii, poznają bliżej energię pochodzącą z wody, wiatru i słońca – prezentacja małych modeli. Odbywają się warsztaty plastyczne, podczas których robimy wiatraczki z plastikowych butelek.
 • „Ekologiczny styl życia” – Dzieci poznają zagadnienia związane z ekologicznym stylem życia – segregacja i recykling odpadów, oszczędzanie energii i wody, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, konsumpcjonizm. Biorą również udział w recyklingowych warsztatach – przetwarzamy różne odpady np. butelki plastikowe, rolki od papieru, wytłaczanki po jajkach itp.
  Podczas pobytu w Transgranicznym Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie grupy zorganizowane mogą zwiedzić multimedialne centrum edukacji z przewodnikiem – czas trwania ok. 1h:
  – Licznik długu ekologicznego – sala przeznaczona do dynamicznej prezentacji aktualnych wskaźników ekologicznych – kalkulator śladu węglowego, ekologicznego i wodnego.
  – Zmiany klimatu – prezentacja szkodliwej działalności człowieka na środowisko – burze i nawałnice; suszę; powodzie i pożary.
  – Miasto – wyposażenie sali umożliwia stworzenie warunków ulicy – hałasu, męczących dźwięków, świateł.
  – Natura 2000 – pomieszczenie ukazujące bogactwo obszarów Natura 2000 w powiecie koszalińskim.
  – Odnawialne źródła energii – pomieszczenie wyposażone w instalacje fotowoltaiczną i solarną.
  – Drzewo – sala oddaje klimat życia mieszkańców lasu.
  – Sala gier i zabaw – interaktywna podłoga dla grupy wiekowej 3-7 lat łącząca zabawę, ruch i edukację.
  – Energetyczne rowery – sala wyposażona w rowery, które pozwalają nam wyprodukować energię używając siły naszych mięśni.
  Jest możliwość zorganizowania zajęć specjalnych, dopasowanych do potrzeb danej grupy – zajęcia na zamówienie, oferta czasowa, przykładowe tematy:
  – Tajemnice lasu,
  – W kierunku natury,
  – Dzień bez opakowań foliowych

 

Pobyt w Transgranicznym Centrum Edukacji Ekologicznej można połączyć z pobytem w Koszalinie (np. Park Trampolin, teatr, kino, fabryka bombek, fabryka zabawek), pobytem w Gąskach (latarnia morska) czy w Ustroniu Morskim (Skansen Chleba – warsztaty pieczenia chleba) czy zwiedzaniem Kołobrzegu. Można również pozostać w Sarbinowie i spędzić 2-3 godziny na plaży, co cieszy się dużym powodzeniem wśród grup szkolnych, szczególnie w kl. 1-3.

Zainteresowała Cię ta propozycja? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy program wycieczki dostosowany do Twojej grupy!